ul. Kolejowa 11, 62-600 Koło 63 26 17 900

Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży.

dzieci-czytające

Garść informacji na temat czytania

Drodzy rodzice i opiekunowie!

Współczesny świat stawia wiele wezwań nie tylko przed dorosłymi, ale również przed dziećmi. Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, zestresowani, otoczeni nadmiarem mediów elektronicznych, coraz więcej dzieci ma problemy emocjonalne. Zwróćmy więc uwagę na to jakie korzyści odnoszą młodzi czytelnicy z obcowaniem z tekstem pisanym, który pozwala im na wzmocnienie poczucia własnej wartości, pomaga zdystansować się do pojawiających się problemów, może pocieszyć i przezwyciężyć poczucie samotności.

Przypomnijmy sobie korzyści płynące z czytania i zachęcajmy młodzież do obcowania z książką.

NAUKOWE POWODY BY SIĘGNĄĆ PO KSIĄŻKĘ:

Redukujemy stres, relaksujemy się.

Czytanie to stosunkowo łatwy sposób zapanowania nad stresem, z którym na co dzień mierzy się młodzież. Naukowcy z Sussex University dowodzą, że lektura redukuje stres nawet o 69%. Ważne żeby wciągnąć się w świat wizji i wyobraźni. Również zdaniem doktora Davida Lewisa z Mindlab International wciągająca lektura już po kilku minutach potrafi obniżyć poziom kortyzolu i zredukować stres o 70%.

Trenujemy mózg.

,,Poprzez czytanie wzbogacamy zasób słownictwa, poprawiamy możliwości operowania językiem logicznym, mamy możliwości operowania językiem logicznym, mamy większą empatie i wyobraźnię. Czytanie zmienia nasz substrat neuronalny - rozwija się liczba synaps. Substrat neuronalny to nasza podstawa myśli, uczuć i działań, mieszcząca się w aktywności mózgu i układu nerwowego”- prof. Jan Konopacki z Katedry Neurobiologii, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

Uczymy się krytycznego myślenia.

Na słowie oparta jest komunikacja międzyludzka, gdyż ono poprzez odwołanie się do świadomości stanowi podstawę naszego myślenia. Ludzie, jako istoty myślące operują słowem, a nie dlatego, że widzą. Osoby, które zerwały z cywilizacją słowa, rzadko maja swoje zdanie, samodzielne myślenie ich męczy.

Zwiększamy inteligencję.

Autor książek dla dzieci znany jako Dr.Seuss pisał – im więcej się czyta tym więcej można się dowiedzieć. Lektura pozwala nam na wzbogacenie naszego słownictwa, obszerniejszy zasób słów pozwala z kolei na czytanie ze zrozumieniem, lepiej wypadać w teście na inteligencję. Czytanie pozwala na to, że myślimy refleksyjnie w przeciwieństwie do świata multimedialnego, gdzie dużo informacji przetwarzanych jest w niezwykle krótkim czasie , co nie pozwala na zapamiętywanie czy przemyślenie ich wszystkich. Czytając możemy zawsze wrócić do tekstu, przeanalizować go, zaznaczyć to co nas interesuje. Wymaga to od nas pewnych umiejętności, uczy cierpliwości. W przeciwieństwie do telewizji, której oglądanie jest zajęciem tak banalnym, że nie stwierdzono u nikogo niezdolności do jej oglądania.

Możemy szybciej zasnąć.

Sięgniecie po książkę przed zaśnięciem może być jednym z rytuałów, który pomoże szybciej zasnąć. Ekran czytnika czy tabletu dłużej utrzymują mózg w stanie koncentracji mogąc wpływać na sen negatywnie.

Czytaniem możemy zarazić innych.

Badania wykazały, że 40 procent regularnie czytającym dzieciom w wieku 6-10 lat, czytano wcześniej na głos w domu. Dobrym sposobem by zachęcić dzieci do czytania dla przyjemności, czy zabawy jest właśnie czytanie w domu na głos. Dzieci biorą z nas przykład. Starajmy się w sięgać po książki i zachęcać dzieci by nas naśladowały.

 

Ciekawe, interesujące i wciągające książki młodzież ma na wyciągnięcie ręki. Niezmiennie zapraszam do naszej biblioteki szkolnej, która wzbogaciła się o zakupione pozycje w ramach

,, Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”.

Nauczyciel bibliotekarz

Iwona Fret

 

 

Bibliografia:

 

https:// naukatolubie.pl/nic-tak-nie-wplywa-na-nas-jak-czytanie-ksiazek/

https://bn.org.pl/download/document/1712262172.pdf

https://ckziupoznan.pl/8-naukowych powodow -by-siegnac-po-ksiazke/

https://www.multilife.com.pl/artykul/poznaj-nieocenione-korzysci-z-czytania

Kontakt

Zespół Szkół Technicznych
ul. Kolejowa 11, 62-600 Koło

tel. 63 26 17 900
e-mail: szkola@zst-kolo.pl