Technik Pojazdów Samochodowych i Mechanik Pojazdów Samochodowych

Pracownia budowy i naprawy samochodów

W listopadzie 2018 r., w związku z realizacją projektu unijnego, wyposażono pracownię Budowy i naprawy samochodów. Znajdują się w niej silniki wysokoprężne i benzynowe, skrzynie biegów automatyczne i manualne, układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym, hydraulicznym i elektrohydraulicznym. Wszystkie te modele służą do ćwiczeń, gdzie uczniowie poznają budowę i zasadę działania, rozbierają je na poszczególne części i ponownie montują. Ponadto pracownia wyposażona jest w elektroniczne systemy sterowania silnikiem Motronic, Diesla EDC oraz system Common Rail. Całość pracowni ubogaca zestaw z tablicą interaktywną i plansze szkoleniowe z budowy i zasady działania różnych systemów pojazdów samochodowych.

Jest to typowa – nowoczesna – pracownia do nauki uczniów w zawodach: technik pojazdów samochodowych i mechanik pojazdów samochodowych. Zapraszamy wszystkich do podjęcia nauki w naszej szkole na tych kierunkach.

Foto: ???

Pracownia diagnostyki samochodowej

W ramach realizacji projektu unijnego przebudowano i wyposażono pracownię diagnostyki pojazdów samochodowych. Wyposażona jest ona w linię diagnostyczną służącą do diagnozowania układów hamulcowych, układów zawieszenia oraz zbieżności kół. Ponadto na wyposażeniu są trzy podnośniki – dwa dwukolumnowe i jeden czterokolumnowy. Na pracowni w ramach zajęć warsztatowych uczniowie dokonują diagnozy silników, hamulców, układów zawieszenia, układów kierowniczych, działania oświetlenia. Również wykonują ćwiczenia z niezbędnych regulacji oraz obsługi i napraw pojazdów samochodowych.

Foto: Piotr Mierzejewski

Pracownia Elektroniki i Elektrotechniki Samochodowej

Integralną częścią Projektu: „Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym”, było stworzenie pracowni elektrotechniki i elektroniki samochodowej. Pracownia składa się z dwóch pomieszczeń. W pomieszczeniu pierwszym odbywają się zajęcia teoretyczne oraz zajęcia praktyczne z podstaw elektroniki i elektrotechniki samochodowej. W pomieszczeniu drugim znajdują się profesjonalne tablice z mechatroniki pojazdów samochodowych takie jak: do badania magistral CAN, LIN, FLEX RAY, MOST, do badania czujników pojazdów systemów elektronicznych, system bezpieczeństwa biernego system regulacji siły hamowania ABS/ASR system magistrali CAN, BUS w układzie komforu system klimatyzacji CLIMATRONIK stanowisko do badania alternatorów i rozruszników.

Foto: ???