Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

środa, 18 kwietnia 2018
Halina Zawiślak

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Doroczne święto organizowane jest przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa.

 

To święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Uroczystość obchodzona w ponad 100 krajach na całym świecie! W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich stworzono tytuł Światowej Stolicy Książki, który co roku przyznaje UNESCO. Jest to wyróżnienie dla miasta, które ma najlepszy program upowszechniający czytelnictwo i promujący książki. Ponadto w 2016 r,, gdy Światową Stolicą Książki był Wrocław opracowano Światowy Hymn Książki. Ta inicjatywa to pomysł na połączenie Czytelników z całego świata, tak aby ani język ani kultura nie były barierą utrudniającą wspólne działanie. Hymn ma znaczenie symboliczne i jest złożeniem hołdu książce. Na przestrzeni wieków zmieniała się postać książki, od tabliczki glinianej do e-booka. Obecnie jesteśmy w epoce książki elektronicznej. To postać książki XXI w.

Zapraszam młodzież do zapoznania się z zaprezentowanymi informacjami w holu szkoły m. in. o wadach i zaletach e-booków, a do biblioteki szkolnej do czytania nowości czytelniczych. Gdyż jak pisał Francis Bacon „Książki – okręty myśli żeglujące po oceanach czasu i troskliwie niosące swój drogocenny ładunek z pokolenia w pokolenie” przetrwają wszystko.

http://lustrobiblioteki.pl/kalendarium/swiatowy-dzien-ksiazki-praw-autorskich/