Dzień Patrona Biblioteki

środa, 11 października 2017
Halina Zawiślak

2 października w Szkolnym Centrum Informacji obchodzony był Dzień Patrona Biblioteki. Od 2007 r. jest nią Stanisława Fleszarowa-Muskat.

Powieściopisarka poetka, publicystka i dramaturg, autorka utworów dla dzieci. Pisarka, która swoją młodość spędziła w Kole, co uwieczniła w powieści „Powrót do miejsc nieobecnych” oraz utworze „Czarny warkocz”. W tym roku przypada 98. rocznica urodzin i 28. śmierci pisarki. Młodzież z samorządu szkolnego wraz z bibliotekarkami i przedstawicielami środowisk kulturalnych w Kole złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisławę Fleszarową-Muskat, która znajduje się na ścianie budynku przy ul. Mickiewicza 14. Następnie w szkole odbyły się lekcje biblioteczne prezentujące dorobek pisarski autorki oraz wystawa jej książek. Dorobek twórczy Stanisławy Fleszarowej-Muskat jest bardzo bogaty i różnorodny, zważywszy, że była autorką ponad 700 różnych utworów. W tym tylko niewielka część nie była publikowana. Są to książki bardzo sprawnie napisane, o prostych fabułach, z nieskomplikowanymi, pozytywnymi bohaterami. Nie roztrząsają wielkich dylematów moralnych, nie opisują trudnych i wielkich tragedii narodowych, przeciwnie. Opowiadają o zwykłym życiu przeciętnych ludzi, o codzienności, o tej odrobinie szczęścia, której każdy pragnie bez względu na czasy, w jakich przyszło mu żyć. Zachęcamy młode pokolenie do czytania Stanisławy Fleszarowej-Muskat.

 

O Stanisławie Fleszarowej-Muskat

Urodziła się w rodzinie nauczyciela Władysława Krzyckiego i Antoniny Anny Wandy z Isakiewiczów z pochodzenia Ormianki. Wychowywała się i początkowe wykształcenie odebrała w Kole, gdzie jej ojciec był kierownikiem szkoły, a później burmistrzem. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Oświata. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach lokalnej Gazety Kolskiej. W 1936 r. rozpoczęła studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Poznańskiego, które ze względu na wybuch II Wojny Światowej musiała przerwać.

W czasie wojny została wywieziona na roboty do Niemiec. W czasie urlopu wyjechała do Lwowa i na roboty nie powróciła. We Lwowie poślubiła prawnika Jerzego Fleszara. Udało jej się uzyskać zwolnienie z dalszej pracy w Niemczech i zaczęła pracować w urzędzie we Lwowie. Na początku marca 1944 r. przeniosła się do Częstochowy, gdzie pracowała jako urzędniczka. W połowie roku 1945 wyjechała do Gdyni, a następnie zamieszkała w Sopocie. W 1952 r. rozwiodła się z Jerzym Fleszarem i w 1957 r. poślubiła Tadeusza Muskata.

Na Wybrzeżu zajęła się pracą zawodową w instytucjach kulturalnych oraz pracą pisarską. Dziennikarka Dziennika Bałtyckiego, następnie inspektor kulturalno-oświatowy Czytelnika (1945–1950, kierownik literacki Teatru Wybrzeże (1950–1953), Estrady (1953–1955). Za swój debiut uznawała wydany w 1948 poemat historyczny Sen o morskiej potędze. Zmarła 1 października 1989 w Sopocie i została pochowana na Cmentarzu Komunalnym.

Dorobek twórczy Stanisławy Fleszarowej-Muskat jest bardzo bogaty i różnorodny, zważywszy, że była autorką ponad 700 różnych utworów (w tym tylko niewielka część nie była publikowana).

Foto: Michał Czajkowski