Serwis tematyczny: Technikum Ochrony Środowiska

Wycieczka do Wrocławia

poniedziałek, 28 października 2019
Iwona Przybylska

18 października 2019 roku uczniowie ZST w Kole ( I TOŚ , I TSAp , ITSAg , IITOŚ) wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Wrocławia.

Program wycieczki był bardzo napięty dlatego już 5.30 autokar ruszył w trasę. Pierwszym punktem naszej wycieczki było Afrykarium i Miejski Ogród Zoologiczny. Afrykarium to miejsce szczególne , które zabrało nas w podróż przez 5 ciekawych regionów Afryki – Morze Czerwone , Wielkie Jeziora Afrykańskie , Kanał Mozambicki , Wybrzeże Szkieletów oraz  dżunglę w dorzeczu rzeki Kongo.

Kolejnym punktem programu było Hydropolis- interaktywne Centrum Wiedzy o Wodzie. To jedyny taki obiekt w Polsce i jeden z nielicznych na świecie. Przed wejściem do budynku czekała na nas kurtyna wodna  , a  zaraz za nią wir wodny. Cała multimedialna ekspozycja jest podzielona na kilka stref. Zwiedzanie rozpoczyna się projekcją filmu o powstaniu wody na naszej planecie wyświetlanego na ekranie 360 0.

Szczególnie ciekawe dla uczniów technikum ochrony środowiska były sale gdzie zaprezentowana została historia inżynierii wodnej , metody racjonalnego gospodarowania wodą oraz system oczyszczania wody we Wrocławiu.

Interaktywna , angażująca forma uczestnictwa w zwiedzaniu z pewnością pozwoliła na zapamiętanie istotnych faktów o wodzie i uwrażliwiła nas na problem deficytu wody i konieczności jej oszczędzania.

Odwiedziliśmy także strefę człowiek – woda gdzie mogliśmy poznać funkcję wody w organizmie i kulturze człowieka.

Tematyka wodna towarzyszyła nam jeszcze podczas drogi na Sky Tower. Przejeżdżając przez Most Grunwaldzki mijaliśmy także pierwszy w Polsce zacumowany na Odrze dom na wodzie.

Sky Tower to najwyższy dwustumetrowy  budynek we Wrocławiu. Wjazd szybką windą na 49 piętro i widok na panoramę całego  Wroclawia i okolic naprawdę  godne polecenia.

Popołudnie spędziliśmy na Starym Mieście. Przewodnik oprowadził nas po najciekawszych zakątkach Wrocławia. Zobaczyliśmy najcenniejsze kamienice , budynek Ratusza , Plac Solny oraz budynek Ossolineum. Miasto znane jest z ukrytych na ulicach i zaułkach krasnali , które mogliśmy przy okazji pozdrowić.

Ostatnim punktem programu była Hala Stulecia – unikatowe miejsce na mapie Polski , jedno z największych dzieł architektury XX wieku wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka zakończyła się pokazem fontann multimedialnych. Dla wielu uczniów była to pierwsza wizyta w stolicy Dolnego Śląska , mogli więc przeżyć ciekawą przygodę , a także lepiej  się poznać i zintegrować  , gdyż większość wycieczki stanowili uczniowie klas pierwszych.

Wycieczkę zorganizowała I.Przybylska , opiekę sprawowały K.Derlińska, I.Nowak-Pająk, E.Tomczyk

Foto: Uczestnicy wycieczki.