Serwis tematyczny: Technikum Ochrony Środowiska

Wycieczka na odwiert geotermalny

czwartek, 8 listopada 2018
Iwona Przybylska

W dniu 10.10.2018 r. uczniowie wszystkich klas Technikum Ochrony Środowiska wzięły udział w wycieczce na odwiert geotermalny GT-1 Koło.

Jest to pierwszy odwiert poszukiwawczo – rozpoznawczy w celu ujęcia wód  termalnych. Prowadzone wiercenia mają określić parametry wód termalnych pod Kołem, a tym samym spełnić marzenia nas wszystkich o posiadaniu odnawialnych źródeł energii i czystego powietrza.

Na początku wycieczki młodzież i nauczyciele przeszli krótkie szkolenie BHP, a następnie mieliśmy możliwość wejścia na teren inwestycji oraz na wieżę wiertniczą .

Poznaliśmy proces odwiertu oraz wyposażenie wiertni, specyfikę pracy oraz sposoby zabezpieczania terenu przed skażeniem.

Geotermia jest jednym z najlepszych źródeł energii i wpisuje się w aktualny program polityki energetycznej. Dlatego szczególnie ważna  była dla uczniów i nauczycieli ta niecodzienna wizyta i ciekawa lekcja  pokazująca istotną rolę ochrony środowiska dla społeczeństwa.

Foto: Iwona Przybylska