Serwis tematyczny: Liceum Ogólnokształcące - klasa zdrowia i urody

Nie zapominaj o zdrowiu

wtorek, 20 marca 2018
Dorota Kołodziejska

Uczennice z Liceum Ogólnokształcącego klas zdrowia i urody oraz Technikum Ochrony Środowiska uczestniczyły w prelekcji na temat  „Profilaktyka raka piersi” prowadzonej przez Beatę Biskupską – asystenta Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia.

 

Przedstawicielka Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kole zapoznała młodzież z tematyką raka piersi, czynnikami ryzyka, objawami, profilaktyką oraz samobadaniem.
Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2008 roku stwierdzono w Polsce 14576 nowych zachorowań na raka piersi. Od początku lat 60. obserwuje się w naszym kraju rosnącą zachorowalność na ten nowotwór. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są między innymi wiek, rodzinne występowania raka piersi. Objawy, to: zmieniony kształt piersi, wyczuwalny guzek lub stwardnienie, zmiana koloru, brodawka jest wciągnięta, zaczerwieniona lub ma owrzodzenie, z brodawki wydobywa się wydzielina.
Asystentka zwróciła szczególną uwagę dziewcząt na samobadanie piersi, które jest podstawowym, bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Składa się ono z dwóch etapów: oglądania stanu piersi oraz badania dotykowego, tzw. palpacji. Samobadanie należy wykonywać systematycznie. Uczennice pod okiem specjalisty uczyły się technik samokontroli i badania.
Każda kobieta powinna wiedzieć, co należy robić, żeby w razie zachorowania mieć największą szansę na wyleczenie.
Na zakończenie organizator spotkania, Dorota Kołodziejska podziękowała Beacie Biskupskiej i zaprosiła na kolejne spotkanie.

Foto: Natalia Kowalska