Serwis tematyczny: Liceum Ogólnokształcące - klasa mundurowa

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2019 – Żywa Lekcja Historii

czwartek, 7 marca 2019
Marcin Polewski
Od 2011 roku Zespół Szkół Technicznych w Kole aktywnie włącza się w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Każdego roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wraz z opiekunami składają kwiaty, zapalają znicz na grobie kolskiego żołnierza wyklętego – Zygmunta Wawrzyniaka ps. Sęp, oraz oglądają filmy o tematyce patriotycznej. Tej tradycji stało się zadość również w tym roku gdy kadeci klasy pierwszej liceum mundurowego wraz z wychowawczynią uczcili pamięć wyklętego.
W 2019 roku uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kole uczestniczyli w żywej lekcji historii dotyczącej wydarzeń związanych z żołnierzami wyklętymi na terenie powiatu kolskiego. Pierwsza część zajęć odbyła się na kolskim cmentarzu komunalnym , gdzie uczniowie klasy I liceum mundurowego oddali honory porucznikowi Zygmuntowi Wawrzyniakowi, zapalili znicz oraz wysłuchali prelekcji historycznej dotyczącej Sępa. Druga część zajęć odbyła się na ulicy Grodzkiej w Kole, gdzie w okresie stalinizmu swą siedzibę miał aparat bezpieczeństwa UB. Przed budynkiem byłego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kole uczniowie wysłuchali prelekcji opowiadającej o wydarzeniach z lat 1945 – 1954 na terenie powiatu kolskiego. Prelekcja historyczna rozpoczynała się od wydarzeń związanych z instalacją władzy komunistów w Polsce i na terenie powiatu, poprzez procesy pokazowe organizowane przez komunistów ( wyrok śmierci na Wawrzyniaka) aż do wydarzeń związanych z reorganizacją UB. Głównym pomysłodawcą i propagatorem upamiętnienia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Zespole Szkół Technicznych od 2011 roku jest Michał Woźniczko. Opiekunami i organizatorami żywej lekcji historii byli Beata Piechota oraz Marcin Polewski.

Foto: Beata Piechota