Ułatwienia dostępu

Informatycy aktywnie w Karkonoszach

Wrocław, Karpacz i Szklarską Porębę zwiedzili 21 i 22 września przyszli technicy. Wyjazd do stolicy Dolnego Śląska i w Karkonosze odbył się w ramach wycieczki klasowej.

Pierwszego dnia młodzież poznała najpopularniejsze turystycznie miejsca we Wrocławiu. Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania pod okiem przewodniczki Hali Stulecia. Imponująca budowla jest unikatowym miejscem na mapie Polski. Hala została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku i jest wpisana od 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie uczestnicy wycieczki spacerowali po wrocławskiej pergoli liczącej 640 m długości i zobaczyli fontannę multimedialną.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Ogrodu Japońskiego, który pozwala docenić piękno oryginalnych, pochodzących z Japonii roślin. Do położonego w Parku Szczytnickim ogrodu zaglądają chętnie turyści z całej Polski i świata. Lubią go osoby poszukujące zakątków, gdzie można znaleźć ciszę, wytchnienie i nacieszyć się pięknem natury.

Następnie młodzież miała okazję odwiedzić Ostrów Tumski, czyli najstarszą, zabytkową część Wrocławia. Oprócz spaceru po najważniejszych ulicach starówki, przewodniczka pokazała uczniom wnętrze Archikatedry Wrocławskiej oraz Most Tumski, który potocznie nazywany jest także Mostem Zakochanych. Od wielu lat goście Wrocławia, którzy chcą okazać sobie miłość, przypinają do mostu kłódki, a kluczyk wrzucają do rzeki, aby więzi ich łączące nigdy nie mogły zostać rozerwane.

Podczas kolejnego etapu spaceru, tym razem na wrocławski rynek, uczestnicy wycieczki zwiedzili Zakład Narodowy imienia Ossolińskich oraz Uniwersytet Wrocławski. Na Starym Rynku natomiast obowiązkowymi punktami programu były: Ratusz, Piwnica Świdnicka, pręgierz, fontanna oraz pomnik Fredry. Podczas pobytu na rynku grupa miała też czas na posiłek i odpoczynek. Ciekawym pomysłem na wspólne spędzenie czasu i samodzielne zwiedzanie starego miasta okazał się konkurs na odnalezienie jak największej liczby wrocławskich krasnali.

Ostatnim miejscem pobytu we Wrocławiu była Panorama Racławicka. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można obiekt dziewiętnastowiecznej kultury masowej. Malowidło o imponujących rozmiarach 15 x 114 m, dzięki szczególnym zabiegom, takim jak perspektywa, oświetlenie, sztuczny teren, zaciemnione, kręte podejście, przenosi widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.

Po zwiedzaniu Wrocławia uczestnicy wycieczki przejechali do Karpacza. Po zakwaterowaniu i wspólnym posiłku, mimo późnej pory, młodzież wybrała się na spacer po deptaku w centrum i wspólne zakupy. Wieczór natomiast, organizatorzy przeznaczyli na wspólną integrację. Najpierw rozstrzygnięto konkurs na odnalezienie największej liczby wrocławskich krasnali. Pierwsze miejsce zajął Tomek Mroczkowski, drugie Mateusz Tomczyk, a trzecie Helena Brdyś. Zwycięzcy otrzymali drobne upominki. Później, dzieląc się na dwie grupy, młodzież rywalizowała ze sobą w kalamburach. Rysowanie, pokazywanie i odgadywanie haseł przyniosło sporo radości i dobrej zabawy. Za każdy prawidłowo rozwiązany kalambur młodzież otrzymywała słodycze. Po zakończeniu rywalizacji uczniowie rozpoczęli zabawę w grupach. Niektórzy sięgnęli po karty, inni po scrabble czy taboo, a pozostali grali w bilard i piłkarzyki.

Drugi dzień nastawiony był na aktywną turystykę. Po dołączeniu do grupy przewodniczki karkonoskiej, młodzież rozpoczęła wędrówkę szlakiem górskim do Wodospadu Kamieńczyka. Wyposażeni w kaski ochronne uczestnicy zeszli do Wąwozu Kamieńczyka, by zobaczyć najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego wąwozu, który ma ok. 100 m długości, a jego pionowe, skalne ściany osiągają ponad 25 m wysokości. Urok i baśniowy klimat Wąwozu Kamieńczyka docenił reżyser produkcji „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”. Wodospad.

Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Leśną Hutę. Dzięki bogatym złożom kwarcu Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Wielowiekową tradycję hutnictwa podtrzymuje Henryk Łubkowski, który w Leśnej Hucie na oczach widzów wykonuje ręcznie formowane szkła barwione. Młodzież obserwowała wytop różnych ozdób, figurek i naczyń, a także barwienie szkła. Na koniec pokazu Helena Brdyś została zaproszona do wykonania pod okiem mistrza ozdobnego kwiatu, który zabrała ze sobą na pamiątkę. Uczniowie mieli również okazję zakupić ręcznie wytworzone ozdobny szklane w sklepiku Leśnej Huty. Największym powodzeniem cieszyły się figurki zwierząt.

Kolejnym punktem wycieczki był Wodospad Szklarki, leżący w malowniczym wąwozie wśród pięknego lasu mieszanego. Już podczas samego podejścia szlakiem do wodospadu uczestnicy mieli okazję oglądać piękne górskie krajobrazy. Potok, głazy, las oraz ściany skalne okazały się miłą dla oka atrakcją turystyczną. Przy samym wodospadzie, który jest wyjątkowo urokliwy, uczestnicy chętnie wykonywali fotografie oraz chodzili po głazach osadzonych na dnie Szklarki.

Później uczniowie przejechali w okolice Świątyni Wang, skąd wędrując pieszym szlakiem dotarli do punktu widokowego tuż nad świątynią. Po wysłuchaniu informacji na temat kościoła młodzież zwiedziła tereny zielone przyległe do świątyni oraz cmentarz, na którym pochowano m.in. Tadeusza Różewicza i Henryka Tomaszewskiego.
Po zwiedzaniu Świątyni Wang młodzież przejechała na ulicę Strażacką. Nie wysiadając z autokaru przyszli technicy mogli zobaczyć na własne oczy anomalię grawitacyjną, polegającą na samodzielnym przemieszczaniu się obiektów i cieczy pozornie pod górę. Uważa się, że zjawisko jest przykładem złudzenia optycznego, tak zwanej magicznej górki.

Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie skoczni narciarskiej Orlinek. Jest to największa skocznia w Sudetach, a jej punkt krytyczny wynosi K-85. Zaliczana jest do grupy średnich skoczni w Polsce. Obecnie pełni funkcję punktu widokowego, ma 94 metry wysokości. Wszyscy, którzy nie odczuwają lęku wysokości weszli na szczyt skoczni, by podziwiać piękną panoramę Karkonoszy oraz Karpacza.

Po zjedzeniu obiadu uczestnicy wyruszyli w podróż powrotną do Koła. Po kilkugodzinnej drodze, wycieczka dobiegła końca. W wycieczce wzięli udział uczniowie klas 2, 3b i 4a Technikum Informatycznego, a z młodzieżą na południe Polski wyjechali Marcin Żyliński, Zbigniew Pawłowski i Szymon Rybiński.

Foto: Szymon Rybiński, wideo: Marcin Żyliński

Aztekium

Aztekium.pl - Darmowe strony edukacyjne

Dostęp do serwisu w języku polskim:
http://aztekium.pl/pl
Dostęp do serwisu w języku ukraińskim:
http://aztekium.pl/uk
Dostęp do serwisu w języku rosyjskim:
http://aztekium.pl/ru