Po latach odwiedzili Zespół Szkół Technicznych

środa, 9 grudnia 2015
Przemysław Józefowski
Absolwenci Liceum Zawodowego, rocznik 1975, po 40 latach od ukończenia szkoły spotkali się na zjeździe absolwentów. Niecodzienni goście wizytowali szkołę 21 listopada.

W maju 1975 roku po 4 latach nauki 33 abiturientów Liceum Zawodowego przystąpiło do pierwszej matury w historii ówczesnego Zespołu Szkół Zawodowych. 5 czerwca tegoż roku otrzymali oni świadectwa dojrzałości wraz z nadaniem tytułu mechanika obróbki skrawaniem. Po opuszczeniu murów szkoły absolwenci podejmowali pracę zawodową lub kontynuowali naukę w szkołach pomaturalnych albo na studiach wyższych. Realizowali plany życiowe, zawierali małżeństwa, zakładali rodziny.

Po 40 latach rozstania, 21 listopada 2015 roku postanowili spotkać się, wspominając okres obfitujący w naukę, mozolną praktyczną naukę zawodu, ale także w niezapomniane chwile związane z rozrywką, sportem, pierwszymi dyskotekami, obozami wędrownymi i wycieczkami. Mogli także prezentować swój dorobek życiowy oraz wymienić się doświadczeniami. W spotkaniu oprócz absolwentów udział wzięło sześcioro gości – w tym pięcioro byłych nauczycieli.

Absolwentów i ich gości przywitał gospodarz spotkania - dyrektor Zespołu Szkół Technicznych, dr Janusz Kowarski, dzięki któremu została przygotowana i sprawdzona „żywa” lista obecności. Na spotkanie stawiło się 20 absolwentów. Pamięć nieobecnych, którzy odeszli na zawsze, a wśród nich o opiekunie klasy Czesławie Obiale i koledze Włodzimierzu Jóźwiaku oraz o innych zmarłych nauczycielach i pracownikach szkoły, absolwenci uczcili chwilą ciszy.

Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Kole zapoznał obecnych z historią szkoły, a po zajęciu miejsc w ławach szkolnych, przeprowadził „lekcję” wspomnień. W atmosferze humoru ale i nostalgii pozwoliło to na przypomnienie wielu zagubionych w pamięci ciekawych zdarzeń. Następnie dyrektor zaprezentował aktualny dorobek Zespołu Szkół Technicznych. Oprócz wielu izb lekcyjnych, niemal wszystkich wyposażonych w urządzenia informatyczne i multimedialne, nauczyciele bibliotekarze zapoznali uczestników ze Szkolnym Centrum Informacji, stanowiącym niezwykły ośrodek, łączący w sobie tradycyjne, elektroniczne i multimedialne źródło informacji naukowej, dydaktycznej i kulturalnej. Świetny wykład i prezentacja możliwości centrum spotkały się z uznaniem wszystkich absolwentów i gości. Korzystając z multimedialnych możliwości centrum, dyrektor w sposób ekspresyjny i bardzo komunikatywny zapoznał obecnych z kierunkami i charakterystyką nauki realizowanymi w szkole.

Kolejnym niebywałym przeżyciem było zwiedzenie Pracowni Zajęć Praktycznych, czyli byłych warsztatów szkolnych, jakże nowocześnie wyposażonych i urządzonych. Mimo wielkiego wrażenia z poczynionego postępu technicznego i technologicznego, z nostalgią oglądano i dotykano stare już kilkudziesięcioletnie tokarki, frezarki, szlifierki, wiertarki, piły, spawarki, na które nie jedna kropla potu opadła z czół ówczesnych uczniów. Zwiedzanie pracowni stało się symptomem do wspomnienia nauczycieli zawodu, świetnych i niezwykle wymagających fachowców, w każdym calu.

W sali gimnastycznej sprawdzono stan zręczności i kondycji absolwentów. Jak na sześćdziesięciolatków w wielu przypadkach obarczonych już niedoskonałościami, wypadli całkiem przyzwoicie. Tempo przemierzania odległości, pojemność płuc i celność, w wielu przypadkach okazywała się imponująca.

W świetlicy, gdzie z 1 na 2 lutego 1975 roku odbył się bal studniówkowy, dyrektor, ponownie za pomocą technik multimedialnych, zaprezentował fotografie z lat szkolnych obecnych absolwentów. Prezentacja stała się świetną zabawą przypominającą wiele miłych zdarzeń okresu szkolnego.

Po tym nastał czas ponownego rozstania ze szkołą. Nastąpiły podziękowania i wymiana pamiątek. Wszyscy uczestnicy zjazdu otrzymali również pamiątkowe tarcze szkolne, a gości, oprócz tarcz, uhonorowano bukietami róż. Absolwenci postanowili, że depozytariuszem albumu wręczonego im przez dyrektora, po uzupełnieniu jego jeszcze pustych kart, zostanie Zespół Szkół Technicznych.

Dwaj absolwenci Liceum Zawodowego, którzy po ukończeniu wyższych szkół oficerskich pełnili zawodową służbę wojskową, na ręce dyrektora złożyli pamiątki charakteryzujące ich ważne okresy żołnierskiej drogi.

Po spotkaniu w ZST absolwenci i goście złożyli bukiet kwiatów i zapalili znicz na grobie wychowawcy klasy, Czesława Obiały, a w dniu następnym upamiętnili pamięć innych zmarłych nauczycieli poprzez zapalenie zniczy na ich grobach. Absolwenci odwiedzili także koleżankę przebywającą w tym czasie w szpitalu.

Spotkanie zakończyło się toastem w jednej z kolskich restauracji.

Absolwenci bardzo dziękują gościom za przybycie i aktywny udział w spotkaniu, kierują wyrazy uznania do dyrektora, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi technicznej Zespołu Szkół Technicznych za trud organizacyjny i poświęcenie czasu oraz stworzenie niebywale miłej i przyjaznej atmosfery. Całej szkolnej społeczności absolwenci życzą osiągania najwyższych rezultatów edukacyjnych oraz zdrowia, szczęścia i radości.

Z wyrazami szacunku i poważaniem
absolwenci Liceum Zawodowego – rocznik 1975

Na zdjęciach: 1. Podziękowanie dla dyrektora szkoły; 2. Pamiątki przekazane podczas zjazdu; 3 i 4. Medal okolicznościowy 49. Pułk Śmigłowców Bojowych Pruszcz Gdański - 30 lat; 5. Figurka uzbrojonego i wyposażonego żołnierza działań przeciwterrorystycznych GROM; 6. Kordzik kpt. inż. pilota Pawła Komodzińskiego, otrzymany na zakończenie studiów w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej „Szkole Orląt", podczas promocji na pierwszy stopień oficerski (grudzień 1979 r.).

Foto: Andrzej Grudziński, Szymon Rybiński