Wycieczka do Dell

wtorek, 17 listopada 2015
Marcin Szczap
16 listopada w ramach wycieczki klasowej młodzież technikum informatycznego zwiedzała Instytut Informatyki i Elektroniki Politechniki Łódzkiej oraz fabrykę komputerów Dell.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania obiektu Politechniki Łódzkiej. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzenie Centrum Technologii Informatycznych Politechniki Łódzkiej. Po przywitaniu nas przez przedstawicieli Politechniki młodzież uczestniczyła w emisji krótkometrażowego filmu wykonanego w technologii 3D przez studentów Politechniki. Film ten przedstawiał gmach Politechniki Łódzkiej oraz codzienną pracę naukową jej pracowników. Kolejnym etapem naszej wycieczki było uczestniczenie w pokazie rzeczywistości wirtualnej, gdzie uczniowie oraz opiekunowie wycieczki mogli praktycznie zapoznać się z zastosowaniem technologii 3D, wyruszając w podróż do świata wirtualnego. Następnie udaliśmy się do pomieszczenia, gdzie pracownicy Politechniki zajmują się montażem oraz programowaniem dronów. Dużym zainteresowaniem cieszył się także wydział Sieci komputerowych, gdzie uczniowie poznawali praktyczne elementy projektowania sieci komputerowych, min. konfiguracji przełączników, firewalli sprzętowych oraz metod tworzenia backupu danych. Kolejnym miejscem na Politechnice Łódzkiej które zwiedziliśmy była Katedra Systemów Informatycznych i Sztucznej Inteligencji, gdzie młodzież dowiedziała się min. w jaki sposób korzystając z metod logiki rozmytej projektuje się elementy pojazdów służących do wykrywania zagrożeń min. pożarów. Zainteresowanie młodzieży wzbudziło także zastosowaniem metod AI w procesach przemysłowych. Po zwiedzeniu Laboratoriów Politechniki Łódzkiej udaliśmy się autokarem do fabryki komputerów DELL, gdzie mogliśmy zaobserwować proces produkcyjny jednostek komputerowych od podstaw, aż do przygotowania gotowego produktu dla odbiorcy (pakowanie i składowanie). Kulminacyjnym punktem wycieczki w fabryce było testowanie przez uczniów nowoczesnych kart graficznych produkowanych przez Dell-a. Po zjedzeniu posiłku młodzież wraz z opiekunami udała się w podróż powrotną do Koła. W wycieczce uczestniczyli uczniowie klas 4Tib oraz 1 TI Technikum Informatycznego, a opiekunami byli wychowawcy: Irena Nowak-Pająk, Marcin Szczap oraz Iwona Przybylska i Tomasz Chybczyński.

Foto: Czajkowski Michał, Rybnik Radosław