Ułatwienia dostępu

Technicy samochodowi w wojsku

czwartek, 30 października 2014
Marek Bartoszek
24 października uczniowie Technikum Samochodowego brali udział w edukacyjnej wycieczce do Poznania. Młodzież gościła w jednostce wojskowej. Na koniec wszyscy uczestnicy wyjazdu obejrzeli film "Miasto 44".

Przyszli technicy samochodowi zwiedzili Muzeum Broni Pancernej w Centrum Wyszkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego. Była to znakomita lekcji historii, a szczególnie dziejów polskiej i światowej motoryzacji. Przy okazji młodzież dowiedziała się, że żadna szkoła nie zamyka drogi do kariery wojskowej, a armia potrzebuje wysokiej klasy specjalistów w różnych zawodach. Może warto o tym pomyśleć planując swoją karierę zawodową.

Przewodnikiem po muzeum był mjr Tomasz Ogrodzieńczuk, który oprowadził po ekspozycji z wielką pasją przedstawił historię polskich wojsk pancernych. Młodzież miała możliwość obejrzenia konstrukcji i poznania historii wielu pojazdów pancernych nie tyko polskich, ale również pochodzących z innych krajów. Zwiedzający byli świadkami pracy silnika potężnego, ponad 50-cio tonowego amerykańskiego czołgu z lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku M48 Patton. Bardzo ważne miejsce w kolekcji zajmuje niemiecki StuG IV (samobieżne działo pancerne), które wydobyte zostało w naszym powiecie z rzeki Rgilewki w okolicach Grzegorzewa. Oprócz tego można było podziwiać inne pojazdy, których dzieje wiązały się z losami ludzi, którzy na nich pracowali i walczyli.

Organizatorami wyjazdu byli Aleksandra Gradomska i Marek Bartoszek.

Foto: Marek Bartoszek, Maciej Borun

Aztekium

Aztekium.pl - Darmowe strony edukacyjne

Dostęp do serwisu w języku polskim:
http://aztekium.pl/pl
Dostęp do serwisu w języku ukraińskim:
http://aztekium.pl/uk
Dostęp do serwisu w języku rosyjskim:
http://aztekium.pl/ru

 

Wirtualna gazetka