Informatycy otworzyli sejf

wtorek, 26 maja 2015
Marcin Żyliński
Drużyna BTW zwyciężyła w InfoGrze 2015. Informatycy z klasy 2a okazali się najlepsi podczas zmagań terenowych w zorganizowanej w czwartek, 21 maja, grze miejskiej.

Zabawa rozpoczęła się o godzinie 9:00 w sztabie gry, który stanowiła świetlica szkolna. Po zapoznaniu uczestników z regułami rozgrywki oraz wręczeniu koszulek i identyfikatorów drużyny dostały pierwszą tajną wiadomość, zawierającą wskazówkę jak znaleźć agenta. Młodzież wyruszyła w teren. Ich zadanie polegało na odnalezieniu aż siedmiu agentów, wykonaniu siedmiu zadań i zdobyciu siedmiu kluczy.

Już o godzinie 9:41, drużynie LOL udało się zlokalizować pierwszego agenta i rozwiązać niełatwe zadanie z kryptologii. Od tej pory do sztabu gry co kilka minut napływały wiadomości od drużyn o ich postępach. Rywalizacja trwała w najlepsze. Jak przyznali uczestnicy zabawy odnalezienie agentów nie było proste, a wskazówki okazały się dość enigmatyczne. Niektórzy sugerowali nawet, że sztabowcy mają popsute moduły GPS, licząc na to, że otrzymają gotowe współrzędne agentów. Drużyny bardzo dobrze radziły sobie z rozwiązywaniem zadań logicznych, całkiem nieźle z szyframi, natomiast "dziwne" zadanie matematyczne przerosło wszystkich uczestników. Ogromny podziw organizatorów wzbudziła zaradność młodzieży. Nieoficjalnie wiadomo, że przygotowane zadania trafiały do kolskich banków, instytucji finansowych, firm i przedsiębiorców. Zgodnie z przewidywaniami w grze najbardziej liczył się spryt.

Po czterogodzinnych zmaganiach na terenie Koła wszystkie drużyny wróciły do sztabu. Najlepsi w etapie miejskim gry okazali się uczniowie z drużyny BTW, zdobywając aż sześć kluczy. Drużyny LOL, IMO i OMG skompletowały po cztery klucze, co też było niezłym wynikiem.

O godzinie 13:30 rozpoczął się finał gry. Drużyny przystąpiły do otwierania wirtualnych sejfów z pomocą zdobytych kluczy. W tej części gry uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością anagramowania. Przygotowane zadanie dawało 5040 kombinacji, ale zwycięzcy poradzili sobie znakomicie, wpisując prawidłowe hasło już po kilku minutach. W ten sposób drużyna BTW zapewniła sobie wygraną i otrzymała zasłużoną nagrodę, którą był karnet dla całej drużyny do kręgielni Czwórka Bowling. Niezależnie od wyniku wszyscy uczestnicy InfoGry otrzymali również słodkie upominki.

Zgodnie z założeniami organizatorów, InfoGra okazała się dobrym pomysłem na lekcje informatyki inaczej. Podczas zabawy uczestnicy przez cały czas korzystali z technologii informatycznej. Każda grupa wyposażona była w urządzenia mobilne, wykorzystywała również dostęp do sieci internet oraz nawigację GPS. To kolejny dowód na to, że właściwie wykorzystane informatyka i telekomunikacja mogą być fascynujące, a ich użycie potrafi zamienić każde zadanie w niezwykłą przygodę.

InfoGrę 2015 zorganizowali nauczyciele przedmiotów informatycznych - Marcin Żyliński, Szymon Rybiński i Zbigniew Pawłowski. W sztabie i podczas przygotowań do gry pracowały również Małgorzata Gralak i Dorota Kołodziejska, a opiekunami drużyn byli Marcin Szczap, Wojciech Woźniak, Tomasz Chybczyński i Rafał Borkowski. Organizatorzy dziękują osobom, firmom i instytucjom, które pomogły w zorganizowaniu InfoGry 2015.

Tak było w sztabie...

Foto: Szymon Rybiński

...a tak w terenie

Foto: uczestnicy InfoGry 2015

Relację z InfoGry 2015 można przeczytać tutaj.

Aztekium

Aztekium.pl - Darmowe strony edukacyjne

Dostęp do serwisu w języku polskim:
Dostęp do serwisu w języku ukraińskim:
Dostęp do serwisu w języku rosyjskim:

Wirtualna gazetka