Dzień Patrona Biblioteki

środa, 3 października 2018
Halina Zawiślak

1 października w Szkolnym Centrum Informacji obchodzony był Dzień Patrona Biblioteki.

Od 2007 roku patronem biblioteki szkolnej jest Stanisława Fleszarowa-Muskat. Nauczyciele bibliotekarze corocznie starają się przybliżyć młodzieży postać pisarki związanej z Kołem. Uczniowie mieli sposobność poznać biografię, bogaty dorobek twórczy oraz obejrzeć wystawę książek pisarki. A także uczestniczyć w lekcjach multimedialnych poświęconych patronce zorganizowanych dla klas pierwszych liceum, technikum i klas zasadniczych.

Następnie Panie bibliotekarki wraz przedstawicielami środowisk kulturalnych w Kole złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą Stanisławę Fleszarową-Muskat, która znajduje się na ścianie budynku przy ul. Mickiewicza 14. 

Stanisława Fleszarowa-Muskat powieściopisarka, poetka, publicystka, dramaturg, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Przyszła na świat w rodzinie nauczyciela, kierownika szkoły, a później burmistrza Koła, Władysława Krzyckiego i Anny z Isakiewiczów z pochodzenia Ormianki. Wychowywała się i początkowe wykształcenie odebrała w naszym mieście. Tu ukończyła Publiczną Szkołę Powszechną oraz Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa „Oświata”. Jako kilkunastoletnia dziewczyna publikowała swoje wiersze na łamach „Gazety Kolskiej”. Młodość spędzoną w Kole pisarka uwieczniła w powieści „Powrót do miejsc nieobecnych” oraz utworze „Czarny warkocz”. Dorobek twórczy Stanisławy Fleszarowej-Muskat jest bardzo bogaty i różnorodny, zważywszy, że była autorką ponad 700 różnych utworów. W tym tylko niewielka część nie była publikowana.

Zachęcamy wszystkich do sięgania po książki Stanisławy Fleszarowej-Muskat.