32 lata temu zmarła Stanisława Fleszarowa – Muskat. Pamięć o pisarce wciąż nie gaśnie

poniedziałek, 11 października 2021
Iwona Fret

1 października 2021 r.   odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej,  Stanisławy Fleszarowej – Muskat polskiej powieściopisarki, dramaturga oraz  patrona Szkolnego  Centrum Informacji w Zespole Szkół Technicznych w Kole.

 

 

9 czerwca 1990 r tablicę ufundowaną dzięki staraniu Haliny Grabowskiej (ówczesnej dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole) oraz Kolskiego Towarzystwa Kulturalnego, wmurowano w ścianę budynku byłego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kole. Tablica pamiątkowa została  przeniesiona i umieszczona na zachodniej ścianie kolskiego ratusza.

Uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali Burmistrz Miasta Koła Krzysztof Witkowski, Wicestarosta Kolski Sylwester Chęciński,  była Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole Halina Grabowska, wraz z Radnymi Miasta Koła Teresą Brzoską i Urszulą Pękacz.

Biografię pisarki odczytała Dyrektor PiMBP w Kole Aleksandra Kowalska,  następnie  fragmenty „Czarnego warkocza” i „Powrotu do miejsc nieobecnych”  odczytała Agata Dziedziczak.

Następnie  licznie przybyłe delegacje  złożyły  kwiaty i zapaliły symboliczne znicze.

W Szkolnym Centrum Informacji Iwona Fret oraz Halina Zawiślak przeprowadziły  lekcje poświęcone pisarce w klasach  1 B BR, 1 C BR, 1 E BR, 1 TA, 1 TI,  ! TOŚ, 1 D BR.

Foto:  Anna Kułakowska/okrągłemiasto.pl