Ułatwienia dostępu

Wystawa i wykład okolicznościowy

poniedziałek, 4 kwietnia 2022
Mariusz Kaszyński

W dniach 14 – 21 marca br. w holu naszej szkoły możemy oglądać wystawę zatytułowaną „Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari ofiary ludobójstwa w Katyniu”.

 

 

Wystawa przygotowana została z inicjatywy poznańskiego oddziału Stowarzyszenia „Katyń”, w całości sfinansowana przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego, a zrealizowana przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w ramach Centralnych Obchodów w ramach 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Zaprezentowane zostały na niej sylwetki 24 powstańców wielkopolskich odznaczonych orderem Virtuti Militari za udział w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku. Otwarcie wystawy w dniu 15 marca br. połączone zostało z wykładem dr. inż. Wojciecha Bogajewskiego , wiceprezesa poznańskiego Stowarzyszenia „Katyń”, członka Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, bratanka zamordowanego w Katyniu podporucznika Tadeusza Bogajewskiego. Tematyka wykładu obejmowała takie wydarzenia z dziejów Wielkopolski, jak  : walka o utrzymanie polskości w okresie zborów, powstanie wielkopolskie, udział Wielkopolan w wojnie [polsko – bolszewickiej 1920 roku, okres II Rzeczpospolitej, wojna obronna we wrześniu 1939 roku, tragiczna śmierć powstańców wielkopolskich w Katyniu. Na ręce pani dyrektor prelegent przekazał publikację swojego autorstwa „Mieszkańcy województwa poznańskiego ofiary ludobójstwa katyńskiego”. W wykładzie uczestniczyli : dyrekcja szkoły, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Promocji w Starostwie Powiatowym w Kole – Dorota Szkudlarek, nauczyciele historii, nauczyciele bibliotekarze  oraz uczniowie czterech klas Technikum i Szkoły Branżowej.

 

Aztekium

Aztekium.pl - Darmowe strony edukacyjne

Dostęp do serwisu w języku polskim:
http://aztekium.pl/pl
Dostęp do serwisu w języku ukraińskim:
http://aztekium.pl/uk
Dostęp do serwisu w języku rosyjskim:
http://aztekium.pl/ru

 

Wirtualna gazetka