Ułatwienia dostępu

Uroczystość w Chełmnie

poniedziałek, 19 września 2022
Mariusz Kaszyński

Udział delegacji Zespołu Szkół Technicznych w uroczystościach upamiętniających ofiary byłego nazistowskiego obozu natychmiastowej zagłady w Chełmnie nad Nerem

 

W czwartek 15 września b.r. w Miejscu Pamięci w Lesie Rzuchowskim oddano hołd pomordowanym w Obozie Natychmiastowej Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, Polakom, Żydom, Romom, Sinti, dzieciom czeskim z miejscowości Lidice, jeńcom radzieckim. Ta cykliczna uroczystość, zapoczątkowana przez ówczesnego proboszcza parafii Chełmno nad Nerem, księdza Józefa Miłka oraz samorząd gminy Grzegorzew w 2007 roku, odbyła się już po raz szesnasty. W tym roku zaszczycili ją swoją obecnością wicewojewoda wielkopolski – Anna Niestrawska, wicedyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego – Grażyna Brzezińska, dyrektor Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie – Anna Ziółkowska, ambasador Republiki Austrii – Andreas Stadler, zastępca ambasadora Republiki Czeskiej – Miroslav Kolatka, delegacje władz samorządów powiatowych, gminnych i miejskich, reprezentujących województwa kujawsko – pomorskie, łódzkie, wielkopolskie, przedstawiciele Gmin Wyznaniowych Żydowskich z Poznania i Łodzi, a także duchowieństwo wyznań chrześcijańskich, reprezentacje służb mundurowych, instytucji kulturalnych, szkół podstawowych i średnich z powiatu kolskiego, organizacji społecznych. Zespół Szkół Technicznych w Kole reprezentował poczet sztandarowy pod opieką nauczyciela Mariusza Kaszyńskiego. Organizatorami uroczystości były władze samorządowe gminy Grzegorzew na czele z Panią Wójt, Bożeną Dominiak oraz proboszcz parafii w Chełmnie nad Nerem, ksiądz Krzysztof Kaczmarek. Uroczystą Mszę Świętą w intencji pomordowanych odprawił i homilię wygłosił ksiądz biskup senior diecezji włocławskiej, Wiesław Mering. Po zakończonej liturgii, uczestnicy uroczystości udali się pod Ścianę Pamięci, gdzie wygłoszono okolicznościowe przemówienia i złożono wiązanki kwiatów. W imieniu naszej szkoły wiązankę złożyli reprezentujący ją uczniowie.

 

 

Aztekium

Aztekium.pl - Darmowe strony edukacyjne

Dostęp do serwisu w języku polskim:
http://aztekium.pl/pl
Dostęp do serwisu w języku ukraińskim:
http://aztekium.pl/uk
Dostęp do serwisu w języku rosyjskim:
http://aztekium.pl/ru

 

Wirtualna gazetka