„Szkoła do Hymnu” oraz 102 rocznica Odzyskania Niepodległości

czwartek, 19 listopada 2020
Marcin Polewski

11 listopada jest dniem, w którym wszyscy Polacy świętują kolejną rocznicę Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie w Zespole Szkół Technicznych w Kole organizowano okolicznościową akademię.

 

Jednak w tym roku, ze względu na światową pandemię, uroczystości 102 rocznicy Odzyskania Niepodległości zostały przeniesione do Internetu. Uczniowie Technikum Informatycznego (Adrian Czupryniak, Dominik Frątczak, Mateusz Grochociński, Patryk Kwiatkowski, Aleks Michalak oraz Dariusz Wykpisz) pod opieką nauczycieli historii wyszukali odpowiednie materiały a następnie zmontowali z nich film. Ważnym elementem filmu było nagranie piosenki przez ucznia klasy mundurowej - Rafała Kołodziejczaka. Spiewał on utwór pt. „Miejcie nadzieję”. W filmie wystąpili również inni uczniowie klasy mundurowej ( Oliwia Robak, Emilia Szustak, Szymon Kałużny), którzy wyrecytowali wiersz Edwarda Słońskiego – autora najpopularniejszego wiersza polskiego z okresu I wojny światowej, pt. „ Ta, co nie zginęła”. W jedną całość film spaja lektor, któremu głosu użyczył Marcin Dzięciołowski.

Zespół Szkół Technicznych często angażuje się w różne akcje o charakterze patriotycznym. Jedną z nich jest „ Szkoła do Hymnu”. Wszyscy uczniowie i nauczyciele śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego” 10 listopada punktualnie o godzinie 11.11. Nasza szkoła już od 2018 roku ( od początku tej inicjatywy) bierze czynny udział w tej akcji. We wcześniejszych latach uczniowie gromadzili się na boisku szkolnym, gdzie wraz z nauczycielami śpiewali hymn, jednak w tym roku, podobnie jak obchody 11 listopada, akcja musiała odbyć się interaktywnie. Uczeń Technikum Informatycznego -Eryk Lamorski przygotował film, w którym nasza uzdolniona wokalnie uczennica – Julia Gradomska pięknie wykonała „Mazurka Dąbrowskiego”.