„Śpiewanki patriotyczne dla Niepodległej” w Zespole Szkół Technicznych w Kole.

piątek, 23 listopada 2018
Dorota Drzewiecka


Trwają obchody 100- lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę
To czas niezwykły, wspominamy bohaterów, którzy dla naszej wolności oddali życie.
Swoją radość z odzyskanej wolności wyrażamy również poprzez śpiew.
To pieśni patriotyczne 100 lat temu podtrzymywały nadzieję, dodawały odwagi do walki za Naszą Niepodległość.

  

Polskie pieśni patriotyczne to także fascynująca lekcja historii opowiedziana słowami i wyrażona muzyką, to opowieści o losach bohaterów, często bardzo młodych ludzi, którym nie było dane nacieszyć się wolnością.

Podobnie jak w ubiegłym roku świętowaliśmy tę wyjątkową rocznicą „śpiewająco”.

20 listopada 20018 r., o godz. 17.00 w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie , koncert „Śpiewanki patriotyczne dla Niepodległej”.

Na szkolnej scenie wystąpiła grupa uczniów reprezentujących wszystkie typy szkół w naszej placówce w składzie:

Wanessa Włodarczyk ,Aleksandra Kwiatkowska, Daria Wiśniewska, Sandra Supeł, Radosław Rybnik, Rafał Kołodziejczak, Michał Czajkowski, Jakub Kołodziejczak, Oliwia Karbowska, Aleksandra Stefanowska , Aleksandra Kwiatkowska ,Anna Korzynieska, Natalia Janicka, Adrian Majkowski oraz gościnnie Maja Cedzidło, Weronika Dąbrowska, Kacper Wiśniewski i nasz absolwent Mateusz Szymczak.

W drugiej części koncertu pojawiły się także rodzinne duety, bardzo ciepło przyjęte przez publiczność, Milena Żylińska z córką Mają oraz Alicja Gradomska z córką Julią.

Koncert był wspaniałą okazją do usłyszenia znanych i popularnych piosenek patriotycznych w ciekawych aranżacjach i opracowaniach.

Gościem specjalnym koncertu był chór Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” z Koła pod batutą Adama Kołodziejczaka.

Zaproszenie na koncert było skierowane do wszystkich uczniów, rodziców,nauczycieli, którzy mieli okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii naszego kraju, historii opowiedzianej w słowach pieśni i piosenek żołnierskich.

W ostatniej części koncertu odbyło się wspólne śpiewanie wszystkich uczestników koncertu wraz z publicznością.

Doskonałym uzupełnieniem treści zawartych w słowach pieśni była krótka prelekcja nawiązująca do idei koncertu oraz wartości pieśni patriotycznych w kontekście historycznym. , którą przygotował nauczyciel historii Marcin Polewski.

Całość koncertu uzupełniła wspaniała prezentacja multimedialna zawierająca filmy dokumentalne, zdjęcia, obrazy, grafiki przygotowana przez nauczycieli historii Mariusza Kaszyńskiego i Marcina Polewskiego.

W holu szkoły goście mogli także oglądać wystawę czasową „Ojcowie Niepodległości”, wypożyczoną z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole.

Wśród publiczności nie zabrakło Dyrekcji ZST, nauczycieli i pracowników szkoły, osób, które przez wiele lat pracowały w naszej szkole a obecnie przebywają na zasłużonej emeryturze, rodziców, uczniów, przyjaciół i sympatyków zarówno szkoły jak i chóru Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” oraz przedstawicieli mediów lokalnych.

Koncert przygotowały i prowadziły Dorota Drzewiecka i Małgorzata i Mysińska, które swoją pracę zawodową w ZST łączą z działalnością artystyczną w chórze TŚM „Lutnia”.