RAP pedagogia

czwartek, 4 kwietnia 2019
Małgorzata Gralak

18 marca około 200 uczniów naszej szkoły wzięło udział w projekcie Rap Pedagogia. Były to muzyczne warsztaty profilaktyczne w ramach strategii szkoły wobec zachowań ryzykownych. Warsztaty odbyły się w Miejskim Domu Kultury w Kole. Przeprowadził je pedagog i animator projektów pedagogicznych Dobromir „Maku” Makowski.

Warsztaty były ciekawą alternatywą wobec tradycyjnych wykładów i prelekcji profilaktycznych realizowanych z uczniami w ławkach szkolnych. Oscylowały wokół elementów profilaktyki oraz było inspirowane przeszłym życiem autora Rap Pedagogii.  „Maku” wykonał dwa własne utwory muzyczne z gatunku rap. Spotkanie zorganizowały: Małgorzata Gralak, Dorota Kołodziejska i Emilia Lewicka. Po spotkaniu młodzież miała możliwość pisemnego wyrażenia opinii  na temat warsztatów. Oto niektóre wypowiedzi:

Klasa 1 LO A

„Spotkanie bardzo mi się podobało ponieważ: Dobromir Makowski mówił prawdę o tym, co się dzieje z młodzieżą i jaka się staje przez wpływ otoczenia i używek;  tłumaczył, że telewizja, prasa i reklamy wpływają na relacje damsko  - męskie; wyjaśniał jak postrzegają nas inni przez to jak się zachowujemy, a nawet ubieramy; wyjaśniał dlaczego coraz większa ilość młodych ludzi popada w skrajność i popełnia samobójstwo”

„Kiedy Dobromir mówił, jak zmienił swoje życie, dał mi do zrozumienia, że ja i każdy może zmienić swoje życie bez względu na to skąd pochodzi i w jakim punkcie się znajduje. Zmotywował mnie do działania, żebym spełnił swoje marzenia bez względu na to, ile pracy będę musiał w to włożyć, jak bardzo będzie to trudne i co będą mówić mi inni.”

‘Moim zdaniem spotkanie było dobrym sposobem, aby dotrzeć do młodzieży. Uważam, że ktoś kto doświadczył nieszczęścia umie lepiej opowiedzieć o rzeczach, których nie należy robić. Jest przykładem prawdziwego mężczyzny, który nie bierze kobiety dlatego, że ma odsłonięte ciało. Radził, aby poczekać z wyborem swojej sympatii, bo chłopak może wziąć dziewczynę, a później wyrzucić jak gumę do żucia.”

„Podobało mi się to, że Pan Dobromir czasem rapował, czasem mówił poważnie, a czasem też żartował. Chciałbym uczestniczyć jeszcze w takich spotkaniach.”

„Podobało mi się ponieważ mówił prawdę o swoim życiu, co pozwalało utożsamić się z nim. Opowiadał o wszystkim tak wprost. Zrozumiałam, że nie można się poddawać, nawet jeśli jest się w dołku psychicznym. Zawsze należy szanować swoich rodziców, bez względu na to, jak wiele bólu nam zadali i dziękować im.”

Klasa 1 TI B

„Tak mi mózg sprał, że zastanawiałem się nad sensem życia, po co żyjemy, dokąd zmierzamy.”

„Dobrze naparzał, bez przekleństw, a to dzisiaj w rapie jest rzadkość. Pozytywny człowiek.”

Klasa 2 LO C

„Podobało mi się ponieważ Dobromir opowiadał o swoim życiu, było to autentyczne, wzruszyło mnie, było pouczające , nie było nudne.”

„Była to jakaś życiowa lekcja, która pozwala inaczej patrzeć na świat. „Maku” pokazał nam jakie życie jest naprawdę, jak nie powinniśmy w nie wkroczyć, żeby nie stoczyć się na złą drogę.”

Foto: Katarzyna Zielińska