Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka w ZST

wtorek, 3 grudnia 2019
Iwona Przybylska

20 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

W tym dniu przypada rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka- najważniejszego dokumentu poświęconego młodym ludziom. W tym roku mija dokładnie 30 lat od jej podpisania.

W tym szczególnym dniu dzieci i młodzież na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich rówieśników –  tych, których prawa często są łamane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

Nasza szkoła także włączyła się w obchody tego ważnego dnia. W holu szkoły w tym dniu pojawiły się setki niebieskich balonów tworząc niepowtarzalną atmosferę. Rozwieszone plakaty i ulotki informowały o prawach młodych  ludzi  i gdzie szukać pomocy gdy prawa te  są łamane. Postawiono także niebieskie punkty przy których można było się zatrzymać i porozmawiać z kolegą lub koleżanką o swoich prawach.

Większość uczniów i nauczycieli w tym dniu ubrała się na niebiesko i przyłączyła się tym samym do setek tysięcy ludzi z innych krajów , którzy zaangażowali się w tę akcję.

W tym dniu odbył się także apel podczas którego uczniowie z Samorządu Uczniowskiego  mówili o problemach  dzieci i młodzieży na całym świecie. Wykorzystano także prezentacje Unicefu pokazujące ideę tego święta oraz w jaki sposób , każdy młody człowiek może walczyć o swoje prawa. Podczas apelu wystąpił także nasz gość specjalny. Jedna z uczennic przebrała się za Malalę Yousafzai  i przedstawiła niesamowitą historię pewnej odważnej dziewczynki , która stała się symbolem walki o prawa dziewcząt do nauki. W 2014 roku jako 17- latka  otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla .

W  holu szkoły było radośnie i głośno, bo o Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka krzyczał przebrany dobosz uderzający w werble oraz uczniowie maszerujący wraz z nim z tabliczkami prezentującymi prawa dzieci.

W holu szkoły rozbrzmiewała muzyka , a Malala częstowała wszystkich niebieskimi cukierkami i uśmiechem .Włączenie się w tę akcję to przykład solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie . To także okazja by zdać sobie sprawę jak ważna jest świadomość  swoich praw i obowiązków.

Akcję  na terenie szkoły zorganizowali uczniowie z Samorządu Szkolnego wraz z nauczycielami koordynator I.Przybylska oraz  M.Mysińska, M.Polewski, K.Derlińska, M.Woźniczko.

Foto: Uczestnicy akcji.