Czytamy polskie nowele

środa, 13 listopada 2019
Iwona Fret

25.10.19 r. w Szkolnym Centrum Informacji odbyło się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej odsłony akcji wybrano do czytania polskie nowele.

Warto przypomnieć, że Narodowe Czytanie jest akcją ogólnopolską, która trwa od 2012 roku. Pierwszym utworem, jaki był publicznie czytany, był "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. Dzięki niej można przypomnieć sobie lub poznać wyjątkowe dzieła literatury polskiej.

Na spotkanie z lekturą została zaproszona młodzież z klas: 1 LOC (G) , 2 D BR, 3 LOA

Wybrane fragmenty nowel polskich głośno czytali swoim koleżankom i kolegom następujący uczniowie: Sandra Zdziennicka 2 TOŚ, Wiktoria Borowicz 2 TOŚ, Patrycja Mikos 2 TOŚ, Natalia Szatkowska 2 TOŚ, Sergiusz Kuźmiński 2 TOŚ, Sandra Supeł 3 LOA, Sylwia Morawska 1 BG BR , Daria Lesińska , 1 BG BR Julita Zawadzka 1 BG BR , Weronika Stasiak 1 BG BR.

W Szkolnym Centrum Informacji mieliśmy możliwość wysłuchania fragmentów następujących polskich nowel: „Janko Muzykant” Henryk Sienkiewicz, „Katarynka” Bolesław Prus, „A B C” Eliza Orzeszkowa, „Kamizelka” Bolesław Prus, „Doktor Piotr” Stefan Żeromski, „Za chlebem” Henryk Sienkiewicz, „Latarnik” Henryk Sienkiewicz, „Dym” Maria Konopnicka, „Sachem” Henryk Sienkiewicz, „Dobra Pani” Eliza Orzeszkowa

Akcję głośnego czytania zorganizowały: Iwona Fret, Halina Zawiślak